Twoja przeglądardka nie obsługuje video / Your browser does not support the video tag.
  • Podwodnik



  • O nas



  • Podwodna
    ekologia


  • Mam moc
    - woda i pierwsza pomoc
  • Kontakt



  • Strona stowarzyszenia

    PODWODNIK

    Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych

    uproszczona wersja strony dla osób z niepełnosprawnościami

    Witaj na stronie
    Stowarzyszenia PODWODNIK
    Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych!

    Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, stowarzyszeniem interdyscyplinarnym, podmiotem uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego (na liście MSWiA pod nr. 105 - Lista podmiotów uprawnionych co wykonywania ratownictwa wodnego).

    W swoich szeregach mamy instruktorów różnych dyscyplin, ratowników wodnych, żołnierzy i weteranów, ratowników medycznych, lekarzy, w tym specjalistów medycyny nurkowej i sportowej, pracowników naukowych, miłośników ratownictwa, nurkowania, żeglarstwa, sportów motorowodnych i obronnych oraz wszelkich form turystyki aktywnej.

    Mamy duże doświadczenie w pracy w innych organizacjach pozarządowych, które wykorzystujemy przy realizacji przedsięwzięć na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (w tym w szczególności poprzez szkolenia specjalistyczne), ratownictwa i ochrony ludności - w szczególności ratownictwa wodnego oraz na rzecz mieszkańców i ogółu społeczeństwa (organizując przedsięwzięcia promujące sport i aktywny styl życia, wspierające rozwój osobisty).

  • O NAS


    uproszczona wersja strony dla osób z niepełnosprawnościami

    Jesteśmy stowarzyszeniem interdyscyplinarnym, w swoich szeregach mamy instruktorów różnych dyscyplin, żołnierzy i weteranów, lekarzy, w tym specjalistów medycyny nurkowej i sportowej, pracowników naukowych, miłośników ratownictwa, nurkowania, żeglarstwa, sportów motorowodnych i obronnych oraz wszelkich form turystyki aktywnej. Mamy duże doświadczenie w pracy w innych organizacjach pozarządowych, które wykorzystujemy przy realizacji przedsięwzięć na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (w tym w szczególności poprzez szkolenia specjalistyczne) oraz na rzecz mieszkańców i ogółu społeczeństwa (organizując przedsięwzięcia promujące sport i aktywny styl życia, wspierające rozwój i pracę nad sobą).

  • PROJEKTY

    nasze wybrane projekty

    uproszczona wersja strony dla osób z niepełnosprawnościami
    Logo Warmia Mazury

    Projekt: Podwodna Ekologia 2022

    Zapraszamy do udziału w akcjach ekologicznych w ramach zadania pn. „Podwodna Ekologia 2022" organizowanego przez stowarzyszenie PODWODNIK Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych dofinansowanego przez Województwo Warmińsko-Mazurskie. W ramach przedsięwzięcia oczyścimy ze śmieci:

      1. część Jeziora Orzysz w okolicy plaży miejskiej i plaży Irys

      2. część rzeki Orzyszy od Orzysza do miejscowości Grzegorze

      3. część Jeziora Kisajno w okolicy Ośrodka Szkolenia Wodnego 15 GBZ

      4. część Jeziora Ełckiego i brzegi przy Moście Zamkowym od strony miasta

    Zgromadzone śmieci zostaną posegregowane.

    Włączyć do akcji mogą się zarówno płetwonurkowie, jak i inne osoby chcące pomóc na łodziach i na brzegu, osoby prywatne oraz organizacje i instytucje.

    Terminy poszczególnych akcji:

      1. Jezioro Orzysz – 11 czerwca 2022, zbiórka na Plaży Miejskiej w Orzyszu, ul. Leśna

      2. Rzeka Orzysza – 12 czerwca 2022, zbiórka 9:00 na Plaży Miejskiej w Orzyszu, ul. Leśna

      Relacja z obu akcji w Orzyszu     Relacja z obu akcji w Orzyszu na stronie głównej


      W dniach 11-12 czerwca 2022 rozpoczęliśmy realizację zadania pn. „Podwodna Ekologia 2022" dofinansowanego z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego polegającego na prowadzeniu akcji oczyszczania akwenów naszego województwa. Podobne działania interwencyjne Podwodnik prowadzi każdego roku, zarówno w ramach zadań publicznych, jak i finansowane ze środków własnych.

      div>Realizację zadania rozpoczęliśmy od najbliższych nam akwenów – Jeziora Orzysz (akcja oczyszczania w sobotę 11 czerwca) i rzeki Orzyszy (akcja w niedzielę 12 czerwca). Działanie poprzedziliśmy rekonesansem w Jeziorze Orzysz. Bardzo się ucieszyliśmy widząc, że jego czystość bardzo się poprawiła (zapewne dzięki żołnierzom, którzy prowadzą tam zajęcia nurkowe, ale także płetwonurkom prywatnym – widzieliśmy takie działania). Mamy nadzieję, że nieco zmieniły się również postawy użytkowników, w szczególności wędkarzy (wiemy, że nie można wrzucać wszystkich do jednego worka, ale to właśnie powędkarskich śmieci na naszym jeziorze jest zwykle najwięcej...).

      Zdecydowaliśmy się oprócz posprzątania szerokiego pasa jeziora w zatoczce między WDW, plażą miejską i plażą ośrodka Irys, na dokładne oczyszczenie kanału łączącego Jezioro Orzysz i Jezioro Wierzbińskie. Pomimo, iż płytka, jest to trudno dostępna część akwenu, o czym świadczy zarówno duża ilość wydobytych śmieci, jak i fakt, że część leżała tam bardzo długo. Stamtąd wydobyliśmy najwięcej śmieci, w tym te najbardziej toksyczne: opony i fragmenty poprzedniego mostu, zawierające asfalt.

      W akcji oczyszczania jeziora uczestniczyli płetwonurkowie w pełnym sprzęcie (członkowie Podwodnika i nie tylko), osoby odbierające śmieci od płetwonurków na łodziach i kajakach, osoby sprzątające brzegi i trzciny (również w skafandrach nurkowych) oraz ratownicy zabezpieczający akcję – łącznie 20 osób. Bardzo aktywnie w akcję sprzątania włączyli się najmłodsi (pod opieką dorosłych) – 9 letni Andrej, 11 letni Antek i 13 letni Franek, którzy z dużym zaangażowaniem w skafandrach penetrowali trzciny i płytką wodę (Franek i Antek to posiadacze młodzieżowych patentów nurkowych!).

      Jak zwykle mogliśmy też liczyć na podopiecznych Stowarzyszenia MONAR Schroniska dla Osób Bezdomnych Markot w Ełku, którzy ostatnio pomagają nam w niemal każdej akcji sprzątania akwenów. Włączyli się w działania także nasi goście z Ukrainy. Część uczestników – aby wziąć udział w akcji przyjechała z daleka – z Gdańska i okolic Warszawy, część – z dość bliska, bo z Ełku. Niestety, nie dopisali mieszkańcy gminy Orzysz. Wielu z nich zatrzymywało się, by wyrazić dezaprobatę, jak to turyści zaśmiecają nam gminę, nikt jednak nie zdecydował się założyć rękawic, by pomóc właśnie „turystom", którzy specjalnie przyjechali posprzątać naszą małą Ojczyznę. Mamy nadzieję, że następnym razem uda nam się zachęcić do współpracy również naszych współmieszkańców.

      Dzień później 12 czerwca sprzątaliśmy rzekę Orzyszę na odcinku Orzysz-Mikosze. Tutaj czekała nas niemiła niespodzianka – mimo, że niespełna rok wcześniej ten właśnie odcinek był sprzątany przez Podwodnika (jeszcze liczniejszą grupą) podczas akcji prowadzonej razem ze strażakami OSP, śmieci było co niemiara! Tak jakby podobna akcja nie była organizowana od lat... Zarówno śmieci zatopione, jak i dryfujące. Nie tylko opakowania po napojach i artykułach spożywczych (choć butelek było zdecydowanie najwięcej), ale również elementy poniszczonych sprzętów (w tym sprężyny z tapczanu), rury pcv i inne elementy hydrauliczne, opony, parasole, obuwie. Wielka ilość śmieci zdecydowała, że nie zdążyliśmy oczyścić odcinka Mikosze-Grzegorze, który z pewnością również kryje dużo śmieci.
      Rzekę oczyszczali płetwonurkowie w sprzęcie ABC (maska, fajka i płetwy), którzy wydobywali śmieci i przekazywali je w siatkach osobom na łodziach, kajakach, które to z kolei opróżniały je z wody, pakowały w worki i podawały w umówionych miejscach na brzeg. Wszystkie śmieci ostatecznie przewiezione zostały na plażę miejską w Orzyszu, gdzie czekają na odbiór.
      Oprócz oczyszczania ze śmieci na rzece Orzyszy przeprowadziliśmy jeszcze jedno przedsięwzięcie w ramach działań Interwencyjnej Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej Podwodnika – usuwanie powalonych konarów drzew, które zagrażały bezpieczeństwu uczestników spływów.
      Każdego dnia na uczestników akcji czekał ciepły posiłek. Każdy również otrzymał pamiątkową koszulkę.
      Kolejna akcja ekologiczna w ramach zadania „Podwodna Ekologia 2022" już w najbliższą środę w Giżycku – będziemy sprzątać fragment Jeziora Kisajno.

      A za akcje orzyskie serdecznie dziękujemy:
      - wszystkim uczestnikom – za duże zaangażowanie,
      - Województwu Warmińsko-Mazurskiemu – za dofinansowanie,
      - firmie Koma Giżycko, która obiecała odebrać śmieci,
      - MOSiR Orzysz – za pomoc logistyczną,
      - Stowarzyszeniu MONAR Schronisku Markot w Ełku – za to, że zawsze można na Was liczyć!

      3. Jezioro Kisajno – 22 czerwca 2022, zbiórka przy bramie Ośrodka Szkolenia Wodnego 15 GBZ w Giżycku

      Relacja z akcji w Giżycku    Relacja z akcji w Giżycku na stronie głównej


      Kolejny etap realizacji zadania „Podwodna Ekologia 2022" to oczyszczanie Jeziora Kisajno. Tym razem zajęliśmy się dość długim, choć wąskim odcinkiem od ujścia Kanału Łuczańskiego wzdłuż nabrzeża Ośrodka Szkolenia Fizycznego 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej do głębokości ok 7 m (ze względów bezpieczeństwa nie spenetrowaliśmy szerszego odcinka, ponieważ zbliżylibyśmy się do szlaku żeglownego). Tym razem w przeprowadzeniu akcji współpracowaliśmy z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, w tym z sekcją nurkową działającą w Brygadzie. Nie zabrakło też najmłodszego pokolenia, które dziś reprezentował Michał lat 14.

      Okolice te są nam dość dobrze znane, ponieważ tutaj na mocy współpracy z 15 GBZ Podwodnik przeprowadził już szereg kursów płetwonurkowych dla żołnierzy, uczniów klas mundurowych i organizacji proobronnych. To, co nas ucieszyło to fakt, że podobnie jak w przypadku Jeziora Orzysz stopień zaśmiecenia jeziora znacznie się zmniejszył, choć oczywiście wydobytych zostało sporo śmieci, głównie butelki, puszki, opony. W związku z działaniem w okolicy szlaku żeglownego więcej uwagi należało włożyć w zapewnienie bezpieczeństwa (a już teraz, mimo iż wakacje się jeszcze nie rozpoczęły, ruch na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest spory).

      W akcji udział wzięło 20 osób. Wszyscy uczestnicy otrzymali ciepły posiłek i pamiątkową koszulkę. Bardzo dziękujemy 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej za współpracę przy realizacji przedsięwzięcia: udostępnienie ośrodka, odbiór śmieci i zaangażowanie żołnierzy – zarówno płetwonurków, jak i osoby wspomagające na wodzie i na lądzie. Wspólne oczyszczanie jeziora to kolejna płaszczyzna współpracy Podwodnika z 15 GBZ.

      Akcję oczyszczania Jezioro Kisajno – jedną z czterech zaplanowanych w ramach zadania Podwodna Ekologia 2022 – dofinansowało Województwo Warmińsko-Mazurskie, za co również bardzo dziękujemy.

      Przed nami jeszcze najbardziej wymagający, bo najbardziej zanieczyszczony akwen – Jezioro Ełckie. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy: zarówno płetwonurków, jak i osoby chcące pomóc na łodziach i na brzegu. Zawsze mile widziane są dzieci i młodzież pod opieką rodziców – czym skorupka za młodu nasiąknie...

      Planowany wstępnie termin oczyszczania Jeziora Ełckiego to sobota 27 sierpnia br. – chętnych, którym drogie jest wodne środowisko naturalne, prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu. Razem możemy więcej!

      4. Jezioro Ełckie – 27 sierpnia 2022, zbiórka przy Moście Zamkowym w okolicy Ełckiego Centrum Kultury

      Relacja z akcji w Ełku    Relacja z akcji w Ełku na stronie głównej


      W roku 2022 nasze stowarzyszenie PODWODNIK Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych zrealizował 2 akcje oczyszczania dna i brzegów Jeziora Ełckiego w ramach 2 zadań publicznych:

        • „Podwodna ekologia – Ełk 2022" – zadania współfinansowanego przez Gminę Miasto Ełk – akcja przeprowadzona 23 kwietnia 2022 (jako obchody Dnia Ziemi w Podwodniku),

        • „Podwodna ekologia 2022" – zadania współfinansowanego przez Województwo Warmińsko-Mazurskie (w ramach tego przedsięwzięcia oczyszczaliśmy także Jezioro Orzysz, rzekę Orzyszę i Jezioro Kisajno) – akcja przeprowadzona dnia 27 sierpnia 2022, pod koniec wakacji.

      Zadania polegały na przeprowadzeniu działań interwencyjnych i edukacyjnych w celu ochrony przyrody i środowiska wodnego (w tym wypadku Jeziora Ełckiego).

      Akcje oczyszczania dna i brzegów Jeziora Ełckiego poprzedzone były rekonesansami (których głównym celem było sprawdzeniem dna, wybranie części akwenów, które potem były oczyszczane podczas akcji ekologicznych, a także wykonanie dokumentacji zdjęciowo-filmowej do wykorzystania podczas późniejszych działań edukacyjnych, nie tylko w ramach niniejszych zadań). Dzięki realizacji działań w ramach 2 niezależnych zadań udało się osiągnąć lepszy efekt, zarówno jeżeli chodzi o ilość wydobytych śmieci, jak i rozpowszechnienie informacji o skali zanieczyszczenia.

      W porównaniu z innymi akwenami oczyszczanymi w tym roku Jezioro Ełckie wypadło zdecydowanie najgorzej. Rekonesanse wykazały, że praktycznie wzdłuż całej promenady ilość śmieci zalegających na dnie jest ogromna. Na miejsca przeprowadzenia akcji ekologicznych wybraliśmy ostatecznie:

        • okolice ujścia rzeki do Jeziora Ełckiego w przypadku pierwszej akcji realizowanej z Gminą Miastem Ełk,

        • okolice mostu Zamkowego od strony Promenady i Ełckiego Centrum Kultury, w przypadku drugiej akcji realizowanej z Województwem Warmińsko-Mazurskim.

      W obu miejscach ilość śmieci była olbrzymia. Martwi zwłaszcza fakt, że okolice Mostu Zamkowego sprzątaliśmy już rok wcześniej, a ilość śmieci zmniejszyła się jedynie nieznacznie – przez ten rok pojawiło się mnóstwo nowych odpadów, szczególnie butelek i puszek, ale też wzruszony muł odsłonił śmieci kolejne...

      W akcjach oczyszczania uczestniczyli płetwonurkowie – głównie ze stowarzyszenia Podwodnik, ale również inni posiadający odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie, w tym mieszkańcy Ełku oraz inni (z Warszawy i okolic, Gdańska, Gdyni, a nawet Wrocławia!). Płetwonurkowie zbierali śmieci do specjalnych siatek, które przekazywali załogom łodzi, a które to były później przekazywane ekipie na brzegu, odpowiedzialnej za oczyszczanie i transport śmieci do kontenera. W ekipie obsługującej płetwonurków oraz odbierającej i segregującej śmieci byli m.in. mieszkańcy schroniska Markot stowarzyszenia MONAR w Ełku (na których zawsze można liczyć i którzy wsparli akcje oczyszczania nie tylko w Ełku, ale też w Orzyszu!), członkowie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Anikar Mazury, Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Chełchy.

      Do akcji sprzątania pod nadzorem dorosłych zaangażowaliśmy też najmłodszych, którzy chętnie założyli rękawice, a podczas letniej akcji sprzątania także maski z rurkami i płetwy, i aktywnie wspomogli dorosłych uczestników na płytkiej części akwenu (w tam śmieci było wyjątkowo dużo). Byli oni wcześniej w tym zakresie przeszkoleni, a większość z nich posiadała nawet uprawnienia płetwonurków młodzieżowych! Najmłodszy uczestnik akcji miał... 9 lat. Udział dzieci i młodzieży był ważny nie tylko z uwagi na ich pomoc i większą liczbę wydobytych odpadów, ale również aspekt edukacyjny – czym skorupka za młodu nasiąknie... 😊 Dla tych uczestników największe brawa!

      W każdej akcji uczestniczyło po blisko 30 osób. Podczas pierwszej udało się wydobyć ok. 7.000 litrów, a podczas drugiej ok. 5.000 litrów śmieci (ale to wciąż tylko kropla w morzu). Najwięcej było butelek i puszek, ale również opony, kosze na śmieci, obuwie, strzykawki, walizka, elementy mebli, wiadra i inne pojemniki, klosze, piłki, garnki, szklanki, sklepowy manekin, zepsute zabawki i inne „skarby". Śmieci zbierane były do kontenera podstawionego, a później odebranego przez firmę KOMA. Aby oczyścić całe jezioro powinniśmy organizować takie akcje w każdy weekend, a pracy wystarczyłoby co najmniej na rok.

      Oprócz oczyszczenia akwenu zadanie miało na celu uświadomienie lokalnej społeczności jak duża jest skala zanieczyszczeń (że wyrzucone do wody śmieci nie znikają), jak bardzo one zagrażają środowisku, ale też ludziom. Zależało nam na zainteresowaniu społeczności tematem, a także aktywizację na rzecz dbania o środowisko naturalne (nie tylko zaangażowanie w realizację naszego zadania, ale też zmianę postaw – zarówno własnych, jak i potencjalnie innych osób – przez popularyzację materiałów multimedialnych z realizacji zadania). Dlatego w ramach przedsięwzięcia zaplanowaliśmy również rozmowy z mieszkańcami i turystami na temat zanieczyszczeń oraz konieczności dbania o środowisko naturalne (zanieczyszczenia zagrażają nie tylko wodnym roślinom i zwierzętom, ale również mieszkańcom i turystom uprawiającym rekreację wodną). Zorganizowaliśmy także zajęcia edukacyjne z zakresu promowania postaw proekologicznych i bezpieczeństwa na obszarach wodnych z warsztatami udzielania pierwszej pomocy. W terminie realizacji zadania takie spotkania przeprowadziliśmy w 2 przedszkolach Tęczowy Zakątek (na Barankach i Konieczkach) w czerwcu oraz w Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ełku.

      Realizacja zadania dała bardzo dobre efekty, jednak nie obyło się bez przykrych wydarzeń, które pokazują, że działania edukacyjne w największej mierze powinny być skierowane do dorosłych Ełczan (tylko jak je przeprowadzić, by były skuteczne???). Z wielką przykrością informujemy, że:

        • Ekipa naszych ratowników i obsługi płetwonurków spotkała się z agresywną reakcją przedsiębiorcy wypożyczającego motorowodne jednostki pływające osobom bez uprawnień podczas asekuracji i czasowego ograniczenia ruchu pod 1 z 2 przęseł pomostu przeznaczonych do komunikacji – przykro nam, że nie tylko nie można było liczyć na pomoc, ale pojawił się brak zrozumienia i współdziałania podczas działań mających na celu zachowanie bezpieczeństwa i zmniejszenie szkód dla środowiska powodowanych przez m.in. działalności gospodarcze prowadzone nad jeziorem.

        • Miesiąc po zakończeniu drugiej akcji zaczęliśmy odbierać telefony od mieszkańca, iż jakoby płetwonurkowie prowadzący akcję pozostawili śmieci na prywatnym pomoście do tego pana, który kategorycznie domagał się ich niezwłocznego posprzątania. Wiedząc, iż na terenie prowadzenia akcji nie był zlokalizowany żaden pomost, pojechaliśmy w miejsce wskazane przez pana – okazało się, że pomost znajduje się w znacznej odległości od miejsca prowadzenia akcji (kilkaset metrów do kilometra), nie są to siatki wydobytych z dna odpadów, ale śmieci nawiane na brzeg, brzeg – widać, że od tygodni nie sprzątany. Z tego miejsca apelujemy i zapraszamy mieszkańców, w tym właścicieli działek nad jeziorem – o systematyczną dbałość o własne posesje, o aktywne włączanie się w akcje sprzątania, nie tylko organizowane przez Podwodnika, o promowanie postaw proekologicznych. Tylko to może sprawić, że Jezioro Ełckie, w tym jego dno i brzegi, a także inne akweny będą czystsze.

        • Mimo, iż w ciągu półtora roku 5 razy organizowaliśmy akcje sprzątania akwenów Ełku i okolicach, mimo iż mnóstwo osób już o nich wie, zwłaszcza, że każdorazowo piszą o tym media lokalne, informację udostępnia nie tylko Podwodnik, ale i inne podmioty troszczące się o środowisko naturalne (m.in. Urząd Miasta Ełku i Centrum Edukacji Ekologicznej), wciąż niewielu Ełczan przychodzi nam pomóc (a praca znajdzie się dla każdego, nie tylko płetwonurków). O ile w przypadku akcji kwietniowej realizowanej w ramach zadania wspieranego przez Gminę Miasta Ełku na wysokości zadania stanęły organizacje pozarządowe z Ełku i okolic (podziękowania poniżej), tak w przypadku akcji drugiej większość uczestników pochodziło z miejscowości oddalonych kilkaset kilometrów od Ełku. Szkoda, bo zapraszaliśmy i nadal zapraszamy Ełczan – przyjdźcie, włączcie się, tak jak przyjeżdżają osoby (specjalnie, by wesprzeć sprzątanie naszego jeziora) z Warszawy i okolic, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Ostrowi Mazowieckiej. Im więcej nas będzie, tym więcej uda się zdziałać, a to przecież nasza mała Ojczyzna...

      Napotykając sytuacje jw. można by się zniechęcić, przestać angażować, ale nie. Widzimy jak potrzebne są działania interwencyjne. Do faktycznej poprawy i trwałego efektu działania zarówno interwencyjne, jak i edukacyjne powinny być organizowane systematycznie. Planujemy kontynuację akcji również w latach kolejnych, a także kontynuację realizacji podobnych akcji w gminie Orzysz i innych miejscach oraz włączanie się w akcje realizowane przez inne podmioty. Będziemy wdzięczni za każde wsparcie.

      Za pomoc w realizacji zadań „Podwodna ekologia 2022" w Ełku bardzo dziękujemy:

        • Województwu Warmińsko-Mazurskiemu za współfinansowanie zadania „Podwodna ekologia 2022", w ramach którego zorganizowane zostały 4 akcje ekologiczne, w tym 1 w Ełku,

        • Gminie Miastu Ełk za współfinansowanie zadania „Podwodna ekologia – Ełk 2022", w ramach którego zorganizowana została kwietniowa akcja ekologiczna w Ełku,

        • wszystkim Uczestnikom, którzy aktywnie zaangażowali się w sprzątanie jeziora, największe podziękowania i brawa dla tych, którzy włączyli się w obie akcje w Ełku, jak również inne akcje ekologiczne Podwodnika,

        • Stowarzyszeniu MONAR Schronisku Markot w Ełku, za gotowość do pomocy w niemal każdej akcji prowadzonej przez Podwodnika, nie tylko w Ełku, i każdorazowo z dużym sercem i zaangażowaniem,

        • Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej Anikar Mazury oraz Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Chełchy za aktywne włączenie się zwłaszcza w kwietniową akcję,

        • Firmie KOMA z Ełku– za podstawienie kontenerów i toalet oraz odbiór śmieci,

        • Urzędowi Miasta Ełku za pomoc logistyczną i pomoc w popularyzacji informacji o zadaniu,

        • Firmie Sudovia z Ełku – za pyszny dodatkowy poczęstunek po wyczerpującej pracy,

        • Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku za pomoc w popularyzacji informacji o zadaniu,

        • mediom lokalnym – Radiu 5, Rozmaitościom Ełckim, Radiu Olsztyn i Radiu Bayer FM – za zainteresowanie tematem oraz przygotowanie relacji/audycji i wywiadów.

    Każda akcja rozpocznie się o godz. 10.00 (zbiórka o 9:00), a przed nią odbędą się odprawy uczestników:/

      - płetwonurków od godz. 9.00

      - całej grupy o godz. 9.30

    Prosimy o punktualność. Podczas odpraw nastąpi omówienie zaplanowanych działań, zasad bezpieczeństwa, podział na sektory i zadania, wydanie potrzebnych do działania akcesoriów, wypełnienie niezbędnych dokumentów itd.

    Wszystkim aktywnym uczestnikom, którzy wypełnią zgłoszenie oferujemy ciepły posiłek, wodę, napoje, pamiątkową koszulkę i akcesoria do pracy (worki, siatki, rękawice robocze), płetwonurkom - napełnianie butli sprężonym powietrzem, a osobom na łodziach – użyczenie kamizelek asekuracyjnych.

    Płetwonurkowie zobowiązani są posiadać kompletny i sprawny sprzęt nurkowy oraz posiadany patent nurkowy (do wglądu).

    Inne osoby biorące udział w akcji powinny posiadać odpowiednią odzież i obuwie mając na uwadze jego zabrudzenie oraz ew. uszkodzenia.

    Wszystkich chętnych ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenia mailowe na adres: stowarzyszenie@podwodnik.org.

    Zasady uczestnictwa i bezpieczeństwa zawiera załączony Regulamin (wszyscy uczestnicy powinni się z nim zapoznać i przyjąć do stosowania). Najważniejsze jego postanowienia to:

      1. W akcjach ekologicznych mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie oraz niepełnoletnie pod opieką rodziców/opiekunów, którzy oficjalnie zgłoszą się do udziału i wypełnią formularz zgłoszeniowy.

      2/ Uczestnicy akcji powinni stawić się na odprawie w dniu akcji (godziny jw.).

    Regulamin zadania "Podwodna Ekologia 2022"

  • MAM MOC

    WODA I PIERWSZA POMOC

    uproszczona wersja strony dla osób z niepełnosprawnościami
    Logo Warmia Mazury

    Projekt: Mam moc - woda i pierwsza pomoc

    PODWODNIK Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych rozpoczyna realizację zadania MAM MOC – WODA I PIERWSZA POMOC – przedsięwzięcia wspieranego z budżetu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, środki w dyspozycji Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, kierowanego do osób z niepełnosprawnościami.

    W programie znajdą się podobne elementy jak w podobnym zadaniu realizowanym przez nas w roku 2020 (które – jak się okazało – doskonale aktywizują, pozwalają przełamać własne bariery i udowodnić sobie, jak wiele jeszcze mogę i jak bardzo mogę być potrzebny):

      - warsztaty z zakresu pierwszej pomocy (dostosowane do wieku, liczby i stopnia niepełnosprawności uczestników),

      - zajęcia w wodzie realizowane na basenie - z oswojenia z wodą, bezpiecznego zachowania się w wodzie oraz - jako przygoda i nagroda - zajęcia podwodne ze sprzętem nurkowym realizowane przez wykwalifikowanych instruktorów z doświadczeniem w rehabilitacji osób niepełnosprawnych poprzez nurkowanie (weteranów misji poza granicami kraju, w tym osób po amputacjach oraz cierpiących z powodu stresu pourazowego);

    W zajęciach z pierwszej pomocy uczestniczyć mogą osoby z różnym stopniem niepełnosprawności, mogą być realizowane zarówno dla małych grup, jak i nieco większych, liczących 20-30 osób.

    W zajęciach basenowych uczestniczyć będą głównie osoby z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, ale również umiarkowanym, jeżeli zdecydują tak opiekunowie z ośrodków. Te zajęcia prowadzone będą zawsze dla małych kilkuosobowych grup, wg. indywidualnego programu, ze zindywidualizowanym podejściem do uczestnika.

    Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.



    Zapraszamy do współpracy ośrodki zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami (kontakt: e-mail stowarzyszenie@podwodnik.org, tel. 728 984 988).



    Relacje zdjęciowe do wydarzeń w ramach programu na Facebook'u:

      Zajęcia z pierwszej pomocy w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ełku

      Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ełku - najstarsi

      Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ełku - młodzież (średni)

      Wprowadzenie do zajęć basenowych "Przygoda z nurkowaniem"

      Weteran w WTZ Ełk

      Przygoda z nurkowaniem 1 i 2 z SOSW Ełk

      Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ełku – najmłodsi

      Przygoda z nurkowaniem 3 z SOSW Ełk

      Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Giżycku

      Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Łupkach

      Przygotowanie do Przygody z nurkowaniem w Giżycku

      Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Łupkach 2 (zawody)

      Pierwsza pomoc i wstęp do nurkowej przygody w WTZ Ełk

      Pierwsza pomoc w SOSW Ełk – zawody

      Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Giżycku 2 (zawody)

      Przygoda z nurkowaniem z WTZ Ełk

      Przygoda z nurkowaniem 2 z SOSW Giżycko

    Logo PFRON
  • KONTAKT


    uproszczona wersja strony dla osób z niepełnosprawnościami

    PODWODNIK

    Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych

    Strzelniki 17
    12-250 Orzysz

    tel. +48 602 347 028


    Nr konta: 86 1540 1072 2022 3241 0010 0002
    (BOŚ Bank S.A.)


    Dane identyfikacyjne
    KRS: 0000557953
    REGON: 36164102100000
    NIP: 8491587696


    TEL. ALARMOWY RATOWNICTWA WODNEGO JEZ.ORZYSZ: +48 784 263 682

    Formularz kotaktowy


uproszczona wersja strony dla osób z niepełnosprawnościami - przejdź do pełnej >> wersji <<

Copyright © 2022 Stowarzyszenie PODWODNIK
Strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.