Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, stowarzyszeniem interdyscyplinarnym, podmiotem uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego (na liście MSWiA pod nr. 105 - Lista podmiotów uprawnionych co wykonywania ratownictwa wodnego).
W swoich szeregach mamy instruktorów różnych dyscyplin, ratowników wodnych, żołnierzy i weteranów, ratowników medycznych, lekarzy, w tym specjalistów medycyny nurkowej i sportowej, pracowników naukowych, miłośników ratownictwa, nurkowania, żeglarstwa, sportów motorowodnych i obronnych oraz wszelkich form turystyki aktywnej.
Mamy duże doświadczenie w pracy w innych organizacjach pozarządowych, które wykorzystujemy przy realizacji przedsięwzięć na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (w tym w szczególności poprzez szkolenia specjalistyczne), ratownictwa i ochrony ludności - w szczególności ratownictwa wodnego oraz na rzecz mieszkańców i ogółu społeczeństwa (organizując przedsięwzięcia promujące sport i aktywny styl życia, wspierające rozwój osobisty).
Jesteśmy stowarzyszeniem interdyscyplinarnym, w swoich szeregach mamy instruktorów różnych dyscyplin, żołnierzy i weteranów, lekarzy, w tym specjalistów medycyny nurkowej i sportowej, pracowników naukowych, miłośników ratownictwa, nurkowania, żeglarstwa, sportów motorowodnych i obronnych oraz wszelkich form turystyki aktywnej. Mamy duże doświadczenie w pracy w innych organizacjach pozarządowych, które wykorzystujemy przy realizacji przedsięwzięć na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (w tym w szczególności poprzez szkolenia specjalistyczne) oraz na rzecz mieszkańców i ogółu społeczeństwa (organizując przedsięwzięcia promujące sport i aktywny styl życia, wspierające rozwój i pracę nad sobą).
Zapraszamy do udziału w akcjach ekologicznych w ramach zadania pn. „Podwodna Ekologia 2022" organizowanego przez stowarzyszenie PODWODNIK Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych dofinansowanego przez Województwo Warmińsko-Mazurskie. W ramach przedsięwzięcia oczyścimy ze śmieci:
1. część Jeziora Orzysz w okolicy plaży miejskiej i plaży Irys
2. część rzeki Orzyszy od Orzysza do miejscowości Grzegorze
3. część Jeziora Kisajno w okolicy Ośrodka Szkolenia Wodnego 15 GBZ
4. część Jeziora Ełckiego i brzegi przy Moście Zamkowym od strony miasta
Zgromadzone śmieci zostaną posegregowane.
Włączyć do akcji mogą się zarówno płetwonurkowie, jak i inne osoby chcące pomóc na łodziach i na brzegu, osoby prywatne oraz organizacje i instytucje.
Terminy poszczególnych akcji:
1. Jezioro Orzysz – 11 czerwca 2022, zbiórka na Plaży Miejskiej w Orzyszu, ul. Leśna
2. Rzeka Orzysza – 12 czerwca 2022, zbiórka 9:00 na Plaży Miejskiej w Orzyszu, ul. Leśna
Relacja z obu akcji w Orzyszu Relacja z obu akcji w Orzyszu na stronie głównej
3. Jezioro Kisajno – 22 czerwca 2022, zbiórka przy bramie Ośrodka Szkolenia Wodnego 15 GBZ w Giżycku
Relacja z akcji w Giżycku Relacja z akcji w Giżycku na stronie głównej
4. Jezioro Ełckie – 27 sierpnia 2022, zbiórka przy Moście Zamkowym w okolicy Ełckiego Centrum Kultury
Relacja z akcji w Ełku Relacja z akcji w Ełku na stronie głównej
Każda akcja rozpocznie się o godz. 10.00 (zbiórka o 9:00), a przed nią odbędą się odprawy uczestników:/
- płetwonurków od godz. 9.00
- całej grupy o godz. 9.30
Prosimy o punktualność. Podczas odpraw nastąpi omówienie zaplanowanych działań, zasad bezpieczeństwa, podział na sektory i zadania, wydanie potrzebnych do działania akcesoriów, wypełnienie niezbędnych dokumentów itd.
Wszystkim aktywnym uczestnikom, którzy wypełnią zgłoszenie oferujemy ciepły posiłek, wodę, napoje, pamiątkową koszulkę i akcesoria do pracy (worki, siatki, rękawice robocze), płetwonurkom - napełnianie butli sprężonym powietrzem, a osobom na łodziach – użyczenie kamizelek asekuracyjnych.
Płetwonurkowie zobowiązani są posiadać kompletny i sprawny sprzęt nurkowy oraz posiadany patent nurkowy (do wglądu).
Inne osoby biorące udział w akcji powinny posiadać odpowiednią odzież i obuwie mając na uwadze jego zabrudzenie oraz ew. uszkodzenia.
Wszystkich chętnych ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenia mailowe na adres: stowarzyszenie@podwodnik.org.
Zasady uczestnictwa i bezpieczeństwa zawiera załączony Regulamin (wszyscy uczestnicy powinni się z nim zapoznać i przyjąć do stosowania). Najważniejsze jego postanowienia to:
1. W akcjach ekologicznych mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie oraz niepełnoletnie pod opieką rodziców/opiekunów, którzy oficjalnie zgłoszą się do udziału i wypełnią formularz zgłoszeniowy.
2/ Uczestnicy akcji powinni stawić się na odprawie w dniu akcji (godziny jw.).
PODWODNIK Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych rozpoczyna realizację zadania MAM MOC – WODA I PIERWSZA POMOC – przedsięwzięcia wspieranego z budżetu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, środki w dyspozycji Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, kierowanego do osób z niepełnosprawnościami.
W programie znajdą się podobne elementy jak w podobnym zadaniu realizowanym przez nas w roku 2020 (które – jak się okazało – doskonale aktywizują, pozwalają przełamać własne bariery i udowodnić sobie, jak wiele jeszcze mogę i jak bardzo mogę być potrzebny):
- warsztaty z zakresu pierwszej pomocy (dostosowane do wieku, liczby i stopnia niepełnosprawności uczestników),
- zajęcia w wodzie realizowane na basenie - z oswojenia z wodą, bezpiecznego zachowania się w wodzie oraz - jako przygoda i nagroda - zajęcia podwodne ze sprzętem nurkowym realizowane przez wykwalifikowanych instruktorów z doświadczeniem w rehabilitacji osób niepełnosprawnych poprzez nurkowanie (weteranów misji poza granicami kraju, w tym osób po amputacjach oraz cierpiących z powodu stresu pourazowego);
W zajęciach z pierwszej pomocy uczestniczyć mogą osoby z różnym stopniem niepełnosprawności, mogą być realizowane zarówno dla małych grup, jak i nieco większych, liczących 20-30 osób.
W zajęciach basenowych uczestniczyć będą głównie osoby z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, ale również umiarkowanym, jeżeli zdecydują tak opiekunowie z ośrodków. Te zajęcia prowadzone będą zawsze dla małych kilkuosobowych grup, wg. indywidualnego programu, ze zindywidualizowanym podejściem do uczestnika.
Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.
Zapraszamy do współpracy ośrodki zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami (kontakt: e-mail stowarzyszenie@podwodnik.org, tel. 728 984 988).
Relacje zdjęciowe do wydarzeń w ramach programu na Facebook'u:
Zajęcia z pierwszej pomocy w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ełku
Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ełku - najstarsi
Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ełku - młodzież (średni)
Wprowadzenie do zajęć basenowych "Przygoda z nurkowaniem"
Przygoda z nurkowaniem 1 i 2 z SOSW Ełk
Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ełku – najmłodsi
Przygoda z nurkowaniem 3 z SOSW Ełk
Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Giżycku
Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Łupkach
Przygotowanie do Przygody z nurkowaniem w Giżycku
Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Łupkach 2 (zawody)
Pierwsza pomoc i wstęp do nurkowej przygody w WTZ Ełk
Pierwsza pomoc w SOSW Ełk – zawody
Warsztaty z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Giżycku 2 (zawody)
Strzelniki 17
12-250 Orzysz
tel. +48 602 347 028
Nr konta: 86 1540 1072 2022 3241 0010 0002
(BOŚ Bank S.A.)
Dane identyfikacyjne
KRS: 0000557953
REGON: 36164102100000
NIP: 8491587696
TEL. ALARMOWY RATOWNICTWA WODNEGO JEZ.ORZYSZ: +48 784 263 682